Choć XXI wiek daje nam nieograniczone możliwości komunikacji online, to zazwyczaj nie wiemy co się dzieje u “starych znajomych”. Jaki masz kontakt z osobami z licealnej klasy? Możesz wiedzieć na jakie studia poszli, ponieważ jeszcze mieliście okazję o tym porozmawiać przed maturą lub chwilę po. Ale skąd możesz się dowiedzieć gdzie poszli do pracy? Możesz napisać do kogoś ”Hej co u Ciebie? Gdzie pracujesz?

Podobnie jest po studiach. Poznajesz ciekawe osoby w grupie, w kole naukowym czy organizacji. Czasem poznajesz ich tylko pobieżnie – działacie razem przy jednym lub dwóch projektach, ale nie jest to znajomość na resztę życia. Wiesz tylko, że ktoś jest interesującą osobą i można się z nim dogadać.

Po studiach zaczynasz pracę i może się okazać, że potrzebujesz specjalisty z jakiejś branży, przedstawiciela innej firmy w danej dziedzinie. W takim momencie przydają się kontakty ze studiów. Tylko jak sprawdzić czy mamy znajomego tam gdzie potrzebujemy? I tutaj pomocny okazuje się portal LinkedIn, który pokazuje Ci Twoich znajomych pracujących w danej firmie. Pokazuje również gdzie ktoś podjął pracę, w każdej chwili możesz znaleźć konkretnego znajomego, oczywiście jeżeli założył sobie profil na tym portalu.

Będąc jeszcze na studiach nie wiesz gdzie Twoi znajomi podejmą pracę, czy ją zmienią za kilka lat, czy będą się pięli po szczeblach kariery w jednym przedsiębiorstwie. Takich niewiadomych jest wiele, więc w każdej chwili może się okazać, że jesteście w stanie sobie wzajemnie pomóc. W związku z powyższym gorąco zachęcam do zakładania kont na tym portalu już na studiach, żeby budować sieć kontaktów i rozpoczynając pracę zawodową mieć już pierwsze kilkadziesiąt osób ze studiów.

Warto również pamiętać, że rekruterzy czasem sprawdzają Nas na LinkedIn. Zastanów się o ile lepiej wygląda konto z profesjonalnym zdjęciem, grafiką w tle z projektu, który na studiach się samemu zrobiło, siecią kontaktów i uzupełnioną sekcją wolontariat lub doświadczenie.

Na koniec kilka wskazówek na start: 

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Nagłówek to słowa kluczowe po których ktoś Cię może wyszukać. Na razie może być „student” albo jak działasz coś więcej to „Student | Wolontariusz”, później napisz hasłowo czym się zajmujesz lub jakie jest Twoje stanowisko.

Informacje – opis na start, który powinien odpowiedzieć na następujące pytania:

  • kim jestem,
  • jak do tego doszedłem,
  • największy sukces,
  • zaproszenie do współpracy.

Oczywiście na studiach można napisać tylko kim jestem i zaproszenie do współpracy, a później uzupełnić o sukces i historię.

Zmień adres swojego profilu: Wyświetl profil -> Edytuj profil publiczny i adres URL -> Edytuj niestandardowy adres URL

Dodaj link do LinkedIn do swojej stopki e-mail – to najszybszy sposób budowania sieci z osobami, z którymi wymieniasz e-maile. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do FB, na LinkedIn nie jest obciachem obserwować lub zaprosić do sieci kontaktów prowadzącego z uczelni.

Autor tekstu Kamil Nawirski